Цікава вправа "Впізнай дорожні знаки", перейдіть за посиланням:
Все буде добре!
середа, 14 жовтня 2020 р.
пʼятниця, 29 квітня 2016 р.
"Cтарий і море" - повість-притча про людину
Тема : “
Старий і
море .” Філософсько-символічна
сутність сюжету . Особливості стилю
письменника .
Людину можна знищити, але
перемогти неможливо .
Е.Хемінгуей
Мета :
розкрити філософсько-символічне наповнення
сюжету твору, окреслити його
художню своєрідність,
з’ясувати особливості творчої
манери письменника,
розвивати вміння аналізувати
художній твір та
робити висновки, виховувати
в учнів мужність, стійкість, сміливість,
нездоланність долі .
Обладнання : портрет Е.
Хемінгуея , виставка книжок ,
ілюстрації до повісті
“ Старий і море”,
музичний супровід, схеми та
таблиці намальовані на дошці, текст
твору .
Основні поняття : повість-притча, алегорія,
Тип уроку : поглибленної роботи
над текстом , урок – дослідження
.
Зміст роботи
І. Організаційний
момент .
Оголошення теми
та мети уроку, запис
у зошит теми
та епіграфу уроку .
ІІ.Основна частина
.
Ернест
Хемінгуей – американський
письменник і журналіст, лаурет Нобелівської
премії, один з
найталановитіших представників літератури
“ втраче-
ного покоління ”.
Його творчість, просякнута пафосом
ствердження моральних засад
життя, справила величезний вплив
на розвиток прози
ХХ ст..
Історія написання повісті “ Старий
і море “, яку сам
автор вважав вершиною
власної творчості,
найкращим, що він міг
створити, досить прозаїчна :
ще у 1936 році
Е.Хемінгуей надрукував у
журналі “ Есквайр “ нарис “ Блакитна
вода “, де
розповів про те, як один
старий рибалка, доклавши майже
героїчних
зусиль, спіймав
велетенського марлина . Втім,
похвалитися своєю здобиччю йому
не вдалося, оскільки на
рибину напали акули . Коли
старого знайшли у
морі,
від марлина злишився
майже один кістяк . У розпачі рибалка
невтішно ридав .
У 1950 р.
Хемінгуей повернувся до
цьго сюжету, поклавши його
в основу
художнього твору
.Так виникла повість,
що згодом дістала
назву “ Старий і море”. Звісно, вона суттево відрізнялся від
колишньої журнальної публікації .
“ Повість “ Старий
і море “, - казав автор, - можна було
розтягнути більш як
на тисячу сторінок ...Інші письменники
роблять це бездоганно ... Ось чому
я спробував піти
іншим шляхом . Я хотів, щоб
прочитане здавалося читачу
пере-
житим, щоб у
нього склалося враження, ніби це
відбулося насправді . Завдання
було дуже важким, і
мені довелося багато
працювати “.
Критики зустріли
твір оваціями . Бурхливою була
і реакція читачів .
У 1952 році 5-мільйонний
тираж журналу “ Лайф ”з повістю “
Старий і
море”
Розійшовся
протягом 48 годин. Уявіть,
що ви
один із перших
читачів твору.
Що б ви
віповіли на запитання
своїх друзів, чи варто
читати цей твір?
Оберіть і продовжіть
один із можливих
варіантів:”Я раджу вам прочитати
цей твір, тому, що ...”, ”Я не
раджу вам читати
цей твір, тому що ...”
Сам автор охаректеризував свій твір
як повість-притчу . З’ясуймо,
що це
означає,
Які її особливості ?
( робота з
таблицею )
РОБОТА НАД ТЕКСТОМ ПОВІСТІ “ СТАРИЙ І МОРЕ “
Повість
написана не звичним
для художнього твору
стилем .
Яким саме
і чому ?
“ Нема на світі
важче справи, ніж писати звичайну
чесну прозу про
людину ...”
Е.Хемінгуей.
Зовні сюжет повісті
доволі реалістичний і
простий : старий рибалка
довгий час повертався з моря ні з чим, мріючи врешті спіймати велику рибину,
коли йому це вдалося, на зворотньому шляху здобич пошматували акули.
Бліц-питання
(дайте відповіді одним словом)
1.
У якій країні відбуваються події? (Куба).
2.
Як звуть головного героя? (Сантьяго).
3.
На околиці якого міста у рибацькому селищі він жив? (Гавана).
4.
Який сімейний стан головного героя? (Вдівець).
5.
Як звали учня старого рибалки? (Манолін).
6.
Скільки днів тривали невдачі рибалки? (84).
Хемінгуей порівнював свої твори з айсбергом, який лише
невеликою частиною виринає із води, а решта схована в океані. Художній текст –
та частина айсбергу, яку видно на поверхні, і читач може лише здогадуватись, що
письменник залишив невисловленим. Тому повість має глибокий символічний зміст.
Вже сама назва «Старий і море» викликає у читача певні
асоціації. Сполучник «і» об’єднує і разом протиставляє ці поняття.
Якими є композиційні особливості повісті?
1.Переддень великого лову.
2.Боротьба за чи з рибиною.
3.Наслідки риболовлі.
Що нам
відомо про старого рибалку?
Зачитайте
його цитатний портрет.
Де і як
він живе?
Зачитайте
опис помешкання старого.
Що про
нього думають мешканці селища?
Чи є
самотнім старий рибалка?
Чому
Сантьяго не може взяти з собою хлопця?
“ Я не
звичайний старий,”- говорить про
себе герой Е. Хемінгуея
Сантьяго .
Поясніть, як ви
розумієте цю фразу
Як почуває себе у морі старий?
Чому Сантьяго називає море у жіночому відмінку на відміну
від інших молодих рибалок?
Чому боїться спіймати велику рибу?
Які думки приходять до старого у морі?
Як він ставиться до спійманої риби?
Які сни сняться старому?
Чому автор так яскраво змальовує напад акул?
Скільки часу пробув старий у морі?
Про що він постійно жалкував?
Яку здобич привіз рибалка на берег?
Чим закінчився, на вашу думку, двобій
Сантьяго з рибою:
поразкою, перемогою
чи “перемогою в
проразці ”? Аргументуйте свою
відповідь.
РОБОТА НАД ЕПІГРАФОМ УРОКУ
«Він побачив, що старий дихає, а тоді глянув на його руки
і заплакав. Потім тихенько вийшов з хатини, щоб принести старому кави, і всю
дорогу плакав.»
Чому плаче Манолін?
Яка роль образу хлопчика у творі?
Старий <->хлопчик
старість<->юність
кінець<->початок
Хлопчик Маолін – продовження старого, його майбутнє, він
забезпечить йому безсмертя, отримавши разом з досвідом і частину душі старого,
якими автор стверджує думку, що сила людства у його ждності.
Які символи
можна виокремити у творі?
В житті (морі) у кожного є своя Риба (мета, ціль), яку
потрібно здобувати, є свої Акули (вороги, перешкоди), і, слава Богу, є свій
Хлопчик (надія на майбутнє, на своє продовження), свої Леви («найкраще у моєму
житті», символ юності, дитинства, щасливих миттєвостей, того, що допомагає
жити).
-
Стверджується думка про взаємозв’язок
усіх мешканців Землі: людей, тварин, птахів, і в той же час один із парадоксів
людського існування: людина змушена вбивати тих, кого любить, хто «дорожчий від
брата». «Як добре, що нам не потрібно вбивати сонце, місяць і зірки, достатньо
того, що ми вимагаємо їжу у моря і вбиваємо своїх братів».
-
Людина – частина природи, частина Всесвіту. Вона
відчуває це і прагне до гармонії з ним.
-
Саме такою повинна бути світобудова: людина у
гармонійному співіснуванні з природою, Всесвітом: небом, сонцем, морем,
птахами,рибами.
-
Вона – не цар, не піщинка – вона рівна серед
рівних.
1) взаємини
людини і природи.
2) проблема
життєвих поразок та перемог особистості.
3) одвічні
спроби людини досягти своєї життєвої мети.
Старий продемонстрував свою професійну спроможність і
моральну велич.
Сантьяго
є «незвичайним старим» - неперевершеним майстром своєї справи і людиною
нездоланної сили волі. І його взаємини з юним Маоліном є своєрідною противагою
стану самотності, пережитої під час морської пригоди. Хлопчик зігріває рибалку
теплом безкорисної любові, щирого поклоніння, ніжної турботи.
Старий і
Хлопчик -> зв’язки духовної спадкоємності поколінь, зв’язки минулого і
майбутнього, що забезпечують безперервність розвитку людства й безсмертя
людяності.
Всепереможним гімном людині звучать у творі слова
старого: «… людина створена не для поразки…»
Людину можна знищити, а здолати неможливо.
«Старий і Море» - у житті немає безвихідних ситуацій,
справжні здобутки особистості вимірюються не зовнішнім успіхом, а внутрішніми
перемогами над собою, що людина здатна гідно протистояти «лихій долі», якщо
залишається людиною.
Саме у ствердженні ідеї моральної непереможності
особистості та оптимістичної віри у безмежні духовні можливості людини полягає
гуманістичний пафос повісті «Старий і море».
середа, 2 березня 2016 р.
Символіка портрета Доріана Грея
Тема
: Символіка портрета Доріана Грея.
Мета: 1) з’ясувати особливості символічного значення портрету,
його зв’зок
із душею головного героя;
2) розвивати образне та логічне мислення, вміння робити ідейно-
художній аналіз літературного твору;
3) виховувати засобами літератури любов до прекрасного, бажання
постійно самовдосконалюватись.
Обладнання:
портрет письменника, написи на дошці, картки із роздатковими
матеріалами, схеми,
таблиці, репродукції картин (портрети),
Ф.Ліст ноктютн “Грёзы
любви”, фрагмент кінофільма Річарда
Марфі “Ліга визначних
джентельменів”.
Міжпредметні зв’язки:
естетика, образотворче мистецтво, етика.
Основні поняття:
естетизм, естет, гедонізм, гедоніст, парадокс, етико-
філософський роман.
Тип уроку:
комбінований з елементами еврістичної бесіди.
Епіграф уроку:
Краса душі надає чарівності навіть
кволому тілу. Потворність душі кладе
свій відбиток на найдосконаліше тіло.
Г.Лессінг
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання, побажання гарного настрою,
налаштування на плідну співпрацю,
звернення до зовнішньої та внутрішньої краси
навколишнього світу та
кожного з нас.
ІІ. Основна частина.
1.Цілевизначення, оголошення теми та мети уроку.
Прогнозування очікуваних результатів.
2.Актуалізація опорних
знань.
На дошці записати кілька
основних дат із життя Оскара Вайльда
Дата
|
Подія
у житті письменника
|
1854
|
Народівся у Дубліні у родині лікаря.
|
1874
|
Початок навчання в Оксфордському університеті.
|
1884
|
Одруження із Констанс Ллойд.
|
1888
|
Вийшла друком збірка “Щасливий принц.”
|
1896
|
Дворічне перебування у Редінгській в’язниці.
|
1900
|
Помер самотнім у Парижі.
|
3. Робота над вислівом
О.Вайльда про красу та її значення.
Пояснення понять естетизм, естет. З’ясування
належності письменника до
Даної
літературно-мистецької течії.
4. Уявна мандрівка до
картинної галереї.
Звернення до репродукцій
картин.
Особливостей художнього
написання портретів. Що є головним для художника? Яка може бути мистецька
цінність портрета?
5.
Робота над епіграфом уроку.
Епіграф
уроку:
Краса душі надає чарівності навіть
кволому тілу. Потворність душі кладе
свій відбиток на найдосконаліше тіло.
Г.Лессінг
Отже, це головна теза нашого сьогоднішнього уроку.
6. Робота у групах.
Характеристика головних дійових осіб
І група – художник Безіл Холлуорд
ІІ група – лорд Генрі
ІІІ група – Доріан Грей
Три хвилини на обговорення. (звучить музика
Ф.Ліста, яку дуже полюбляв грати Доріан Грей.)
7. Робота над сюжетом роману.
Схема подій роману
Витвір мистецтва Вплив ідей лорда Генрі
художника Безіла і бажання, щоб старів
Холлуорда портрет, а не Доріан
Матеріалізація бажання
Доріана Грея
Портрет Життя Доріана –
Доріана Грея насолода і злочини
Самогубство
Сибіли Вейн
Знищення
портрета –
смерть Вбивство
Доріана Грея Безіла
Самогубство Холлуорда
Алана
Кемпбела
8. Робота з літературознавчим поняттями та словникова робота.
Естетизм —1) збірна назва літературно-мистецьких
течій, які у своїх маніфестах і творах висувають на перше місце естетичні
програми та естетичні особливості мистецтва («парнасці», символісти,
«неокласики» та ін).); 2) філософська теорія, яка обстоює пріоритет мистецтва,
його іманентну сутність, художню автономність, вічну красу і силу.
Естет — людина, яка звертає особливу увагу на
естетичні явища, будує життя за принципами прекрасного.
Гедонізм (грецьк. песіопе — насолода) — філософсько-етичне вчення, за
яким насолода є найвищим благом, сенсом життя.
Ге до н і ст — людина, яка живе за принципом
отримання насолоди від життя.
Парадокс (грецьк.рагабохоп —
несподіваний,дивовижний, той, що суперечить
здоровому глуздові) — міркування,
що належить до ряду істинних чи хибних.
Слово вчителя.
Якось Оскар Вайльд сказав про свій роман: «Якби я
сам був критиком своєї книги ... то вважав би за обов'язок вказати, що вона
переобтяжена сенсаційними подіями і надміру парадоксальна у стилі, принаймні —
в діалогах».
Розкрийте поняття «парадокс»,
«естетизм», «гедонізм».
Висвітліть основні принципи
естетизму Оскара Вайльда.
Читання й обговорення «Передмови» до роману
«Портрет Доріана Грея».
Яке місце в ідейно-художній системі роману займає
«Передмова»?
У чому полягає парадоксальність міркувань
письменника?
Спробуйте розкрити естетичну
теорію письменника.
Слово вчителя.
Уявіть, що ми — в студії
художника. Перед вами чистий мольберт, фарби,
палітра, пензлі. «Митець—творець прекрасного»,—стверджує Оскар Вайльд, і кожен
із героїв роману по-своєму пише портрет Доріана Грея. вкладаючи в нього свої
думки, ідеї. Спробуємо ж пильніше придивитися до художників і результату
їхнього творіння...
9. Робота з текстом (встановлення ланцюжка
«герой — ідея»).
Лорд Генрі:
«впливати на когось — це означає віддавати комусь
власну душу»;
«мета життя — розвиток власного «я»;
«якби кожна людина проживала все своє життя
повністю й цілковито, даючи вияв кожному почуттю, вираз кожній думці, втілюючи
кожну свою мрію...»;
«єдиний спосіб позбутися спокуси — піддатися їй»;
«яскраві барви, краса, радість життя — ось що має
викликати симпатії людини»;
«горе — це бридке і відразливе, воно надто гнітить
нас»;
«співчуття болеві — це страшенно щось нездорове»;
«страх перед суспільством, що є основою моралі,
страх перед Богом, що є тайною релігії,— ось що владує нами»;
«живіть своїм життям!... Нічого не проминіть,
шукайте завжди все нових вражень. І не бійтеся нічого».
Ідея — «повністю реалізувати
своє єство — ось для чого існує кожен з нас».
Безіл Холлуорд:
«всіма, хто має непересічний розум чи
красу, правує фатум»; «краще не виділятися над своїм середовищем»; «за все, чим
боги наділили нас, ми дорого заплатимо, заплатимо невимовними муками»;
«покаятися ніколи не занадто пізно».
Ідея — «самий тільки Бог
бачить душу людську».
10. Евристична бесіда.
Як можна схарактеризувати життєву позицію лорда Генрі?
Яких принципів, на переконання героя, має дотримуватися людина?
У чому полягає смисл життя людини, за ідеєю лорда Генрі?
Висловіть ваше ставлення до моральних принципів Генрі Уоттона.
Яким бачить лорд Генрі життєвий шляхДоріана Грея?
Яких моральних принципів дотримується Безіл Холлуорд?
Що має керувати вчинками людини?
Якимчином, на думкуБезіла, Доріан Грей може врятувати свою душу?
Який шлях обирає Доріан Грей? До яких наслідків це призводить?
Сповідуючи ідеї «нового гедонізму», лорд Генрі вирішив випробувати
теорію на практиці, зокрема на долі Доріана Грея. Отримувати від життя насолоду, чинити так, як хочеш, а не так, як вимагає від тебе суспільна мораль,—дуже спокусливо, тим більше, що за свої навіть злочинні вчинки ти не несеш ніякої моральної відповідальності. «Усе дозволено!» (згадайте Ніцше). Але такий шлях, на який став Доріан Грей, призводить його до трагедії та самознищення. Отже, виявляється, що насолода життям як самоціль спричиняє загибель душі і тіла.
Безіл Холлуорд створив прекрасний портрет, в який вклав «надто багато себе» і тому, коли згодом він бачить свій витвір у спотвореному вигляді — жахається. Митець переймається не стільки зовнішніми змінами у портреті, скільки самою його внутрішньою суттю, адже на портреті — «душа» Доріана Грея, спотворена пороком. Сповідуючи християнську мораль, Безіл намагається врятувати пропащу душу. Він пропонує важкий шлях каяття і спокутування гріхів, але цей шлях неприйнятний для Доріана Грея. Безіл — митець, тобто — «творець прекрасного». На жаль, відображене художником прекрасне тільки за зовнішньою формою, а за суттю — жахливе.
Що відобразив художник Безіл Холлуорд у портреті
Доріана Грея?
Порівняйте оригінал і
картину художника. Віднайдіть у тексті засоби
художньої виразності.
Які почуття в душі юнака
викликають слова лорда Генрі про «свободу
почуттів»? А як ви розумієте цю метафору автора?
Як змінюється життя Доріана
після «матеріалізації» його бажання? Як
можна охарактеризувати такий спосіб життя?
Чи здатен Грей на справжнє
почуття? Відповідь аргументуйте текстом.
ЧомуСибіла Вейн покінчила
життя самогубством? Зачитайте, як до цього поставився Доріан.
Розкажіть про характер
перших змін на портреті. Як, на вашу думку,
можна відобразити на картині «зморшку жорстокості»?
Знайдіть у тексті і
зачитайте, який спосіб життя веде Доріан надалі, і як це
відбивається на його портреті?
Що штовхає Доріана на вбивство Безіла?
Яких змін зазнає після цього портрет? Що ви можете
сказати по засоби виразності, використані автором?
Яку роль Доріан Грей зіграв ужитті Алана Кемпбела?
Що спонукало Доріана знищити
портрет?
Як ви зрозуміли фінал роману?
— Хто
винний, на вашу думку, у трагедії Доріана Грея?
Що хотів показати автор,
описуючи життєвий шлях Доріана Грея?
— Прокоментуйте висловлювання:
«Краса є прояв Генія — ба навіть вище за Генія»;
«Краса — це одна з великих істин світу»;
«Краса — поза всякими сумнівами, їй дано божественне право на верховенство»;
«Краса ...
не така тлінна, як Думка»;
«Для мене Краса є дивом з див».
Хто з героїв роману висловлює ці думки?
Знайдіть висловлювання, яке не належить лорду Генрі. («Краса ... не така тлінна, як Думка».)
Зверніть увагу на написання слів «Краса» і «Думка». Про що це свідчить?
• Робота з текстом.
Про які прояви Краси йдеться у романі Оскара Вайльда ?
Спробуйте дослідити: як трансформується значення краси для Доріана Грея протягом твору?
Схема потворна душа
• Слово вчителя.
Спочатку Доріан Грей не усвідомлює своєї краси, до того ж він практично нічим не цікавиться; чистота його зовнішності перебуває у гармонії із «чистою» (у значенні — нічим не обтяженою, цнотливою) душею. І тільки після усвідомлення Доріаном швидкоплинності життя та згасання його вроди відбувається парадокс — душа і тіло існують окремо одне від Одного, але у тісному взаємозв'язку; на красі тіла не відбиваються наслідки вчинків героя, весь тягар злочинів несе душа, яка дедалі гіршає та потворнішає. Конфлікт настає тоді, коли Доріан усвідомлює потворність своєї душі: тоді і вирішує він разом із портретом знищити всі жахливі наслідки своїх гріхів. І знову парадокс — душа, що набула потворного вигляду на портреті, знаходить належне їй тіло. Виникає запитання: невже краса веде до злочину?
• Узагальнююча бесіда.
Поміркуйте, хто винен у трагедіїДоріана Грея?
Яка краса може «врятувати світ»?
1. Продовжіть висловлювання:
а) Митець —творець...
б) Ті, що
в прекрасному здатні побачити прекрасне,— люди ...
в) Єдиний спосіб позбутися спокуси — ...
г) Сумління — це ...
д) Добрі
наміри — це марні спроби втрутитись у дію законів ...
є) Новий гедонізм навчив би людину розкошувати
кожною миттю життя, яке й саме є тільки скороминущою ...
Які ідеї втілюють у собі образи
лорда Генрі, Безіла Голуорда, Доріана Грея?
Яке значення має портрет Доріана Грея у розвитку
дії роману?
«Портрет Доріана Грея» — моральний чи аморальний
твір?
Зачитайте, яким спочатку був портрет? Випишіть із тексту у таблицю засоби художньої виразності, які використовує автор для змалювання образу головного героя.
Коли відбулася перша зміна на портреті? Із чим вона була пов 'язана ?
Розкажіть про подальші зміни на портреті. Які
вчинки Доріана сприяли цим змінам? Поясніть і випишіть використані письменником
художні засоби.
Подумайте, чому гарний вчинок Грея не змінив зображення?
Зачитайте, які почуття володіли Доріаном Греєм,
коли він порівнював своє віддзеркалення із зображенням на портреті? Віднайдіть
із
цього уривку епітети та метафори .
Зачитайте епізод, в якому
йдеться про враження Беліза від «портрету
душі» Доріана?
Що спонукало Грея вбити
художника ?
Які зміни в портреті
відбулися після скоєння Доріаном злочину?
Чому Грей вирішив знищити
портрет?
За яким принципом побудовано опис героя протягом
твору?
Зробіть власні висновки щодо змалювання образу Доріана Грея у романі.
Як ви зрозуміли фінал роману?
Узагальнення.
Отже, у романі портрет спочатку — витвір
досконалого мистецтва до того часу, поки Доріан не забажав вічної молодості. З
того моменту портрет стає частиною Грея — відображенням наслідків його пороків
і злочинів, його душею, сумлінням. Із цього випливає, що за все скоєне нами
розплачується душа — і що гірші вчинки, тим відразливіша наша душа.
Хоча Оскар Вайльд і наголошує на тому, що
«художник не мораліст», своїм твором він доводить зворотне. Вайльд говорив, що
його роман — це «золота парча», де є прекрасна гра слова, дотепні репліки,
парадоксальні афоризми, головний герой — красень, якого не змінюють роки
життя. Все, що може принести насолоду, є естетичним. Але автор поряд із Красою
змальовує вбивство — а це суперечить естетизму. Роман Вайльда переконує читача
в тому, що головним для людини є прекрасна форма, зміст життя і чиста Душа.
Порівняйте портрет Доріана Грея зображений
письменником та портрет із фрагменту карини Річарда Марфі “Ліга визначних
джентельменів”
Чи можете знайти щось відмінне?
ІІІ. Закріплення та перевірка сприйняття
матеріалу.
Тестування
1. Знайдіть помилкове твердження. Для творчості Оскара Вайльда характерно:
а) уславлення величі і вічності мистецтва; б) замилування прекрасним;
в) естетична увага до почуттів, вражень людини; г) естетизація потворного, низького;
д) проголошення насолоди як вищого сенсу існування.
2. Що, на думку 0. Вайльда, має відображати
мистецтво?
а) «Моральне життя людини»; б) «глядача, а не життя людини»;
в) «досконале використання недосконалих форм».
3. У романі О. Вайльда портрет є:
а) відображенням прекрасної зовнішності головного
героя;
б) витвором мистецтва; в)символом душі головного героя.
4. Безіл Голуорд не хотів віддавати портрет Доріана
Грея на виставку, тому що: а) це була його
найкраща робота; б) він вклав у нього частину своєї душі; в) він хотів зберегти пам'ять про свого друга.
5. «Прекрасне
у житті — це насолода почуттів, треба дати вияв кожному почуттю, втілити кожну мрію»,— ці слова лорда Генрі є вираженням: а)
естетизму; б)
імпресіонізму; в) гедонізму; г) егоїзму.
6. З якою
метою лорд Генрі намагається вплинути на Доріана Грея?
а) Хоче
розвинути в юнакові потяг до прекрасного, Краси;
б) прагне
допомогти Доріанові удосконалити внутрішній світ;
в) хоче
«виховати» послідовника своїх ідей; г) йому цікаво втілити на
практиці власні ідеї.
7. Про
кого ці слова: «Він прагнув виробити цілком новий спосіб життя, що виходив би з розумних філософських засад, що
мав би свої упорядковані принципи,— і вищий сенс існування бачився йому
в одухотворенні почуттів»?
а) Про лорда Генрі; б) про Доріана Грея; в) про
Безіла Голуорда.
8. Зморшка жорстокості на портреті з'являється після
того, як Доріан Грей:
а)
дізнався про смерть Сибіли Вейн; б) починає вести богемне життя; в) вбиває Безіла Голуорда.
9.
Причиною вбивства художника Безіла Голуорда Доріан Грей називав:
а) спалах
безумства;
б) помсту
за скалічене власне життя; в) випадковість.
10.
Знайдіть помилкове твердження. Причина невдалого життя, надумку
Доріана Грея у:
а) впливі ідей лорда Генрі; б) власній недосвідченості та
довірливості;
в) бажанні
завжди залишатись прекрасним; г) своїх помилках.
11. «Смерть
власної душі у живім тілі» Доріан усвідомив, коли:
а) «з нього вихопилося фатальне благання, щоб
портрет ніс тягар його
днів, а він сам щоб зберіг незаплямованою пишноту вічної молодості»;
днів, а він сам щоб зберіг незаплямованою пишноту вічної молодості»;
б) «портрет дізнався про смерть Сибіли Вейн раніше
від нього самого»;
в) «лиха
слава оточувала його дивні відлуки»; г) вбив художника Безіла
Голуорда;
д) подумав «про власне майбутнє».
12. Ідейний
зміст роману «Портрет Доріана Грея» полягає у тому, що:
а) головним для людини є зміст життя та чиста душа; б) людина покликана жити заради
власної насолоди; в) краса
має згубний вплив на життя людини і спонукає до злочину;
г)«життя —
коротке, мистецтво — вічне».
IV. Домашне завдання:
Написати твір-роздум на одну із запропонованих
тем:
«Причини духовної деградації Доріана Грея».
«Життя — коротке, мистецтво — вічне».
«Для чого варто жити?»
V. Підсумки уроку.
Виставлення оцінок.
Підписатися на:
Дописи (Atom)